środa, 9 lipca 2014

Pieniądz neutralny

Za chwilę usłyszysz fragment książki Atlas Zbuntowany. Fragment ten dotyczy pieniądza. Odpowiada na pytanie skąd on się bierze i po co istnieje? Nie chodzi o to jak jest produkowany lub kreowany, ale chodzi o to, że pieniądz jest sposobem na sprawiedliwość i przeciwieństwem przemocy. To dzięki istnieniu pieniądza jest możliwy postęp i dobrobyt.

Czy jest możliwy świat bez pieniędzy? Tak jest możliwe istnienie świata bez pieniędzy, ale wówczas rozwój jest bardzo powolny i następuje przez przymus. Świat, w którym nie ma pieniędzy nazywa się niewolnictwem. Musisz pracować dla swojego właściciela, jeśli chcesz żyć a on nie płaci ci za pracę tylko podtrzymuje cię przy życiu tak długo jak zechce. Daje ci dach nad głową, ubiór i żywność i oczekuje, że będziesz przydatny, czyli produktywny. Jest to system nieefektywny. Niewolnicy robią to, co się im każe, ale bez osobistego zaangażowania w rozwój. Nikt nie wie, czego mogą oczekiwać od danego niewolnika, więc niczego nie oczekują po za zwykłą pracą. Pieniądz, jako sposób wynagradzania i zapłaty jest niezbędny by rozwój odbywał się przez dobrowolną współpracę.Czy rozwój jest potrzebny do szczęścia dla ludzi? Czy życie 2000 lat temu nie było równie szczęśliwe? Prawdą jest, że od tego, co posiadamy nie zależy nasze szczęście. Chociaż gdyby pozbawić nas prądu nagle poczulibyśmy się wyjątkowo nieszczęśliwi. Prawdopodobnie świadomość istnienia luksusów, których nigdy nie będziemy posiadali bardziej czyni nas nieszczęśliwymi niż świadomość dobrobytu, który już posiedliśmy. Jednak prawdą też jest, że dzięki rozwojowi głód należy do przeszłości. Jeśli w tym momencie zaprotestujesz, bo przecież są ludzie na świecie, którzy głodują to od razu wyjaśniam coś, co pewnie i tak wiesz. Ludzie, głodują, ponieważ inni ludzie są chytrzy na pieniądze a nie, dlatego że brakuje żywności. Znane są przypadki niszczenia zboża po to by utrzymać wysoką jego cenę. W Unii Europejskiej Polska płaci kary za produkcję zbyt dużej ilości mleka. Zniszczono polskie cukrownie dokładnie z tego samego powodu a przecież cukier i mleko mogłyby zaspokoić głód wielu osób. Cukier to węglowodany a mleko to woda tłuszcz i białko, czyli wszystko, czego potrzebują nasze organizmy. Unia Europejską rządzą zbrodniarze, którzy karzą producentów za nadprodukcję, podczas gdy są na świecie rejony gdzie ludziom brakuje żywności.

Zapraszam do wysłuchania fragmentu powieści i do dyskusji w formie komentarzy.


Pieniądz ułatwia rozwój, ale też ułatwia zaspokajanie podstawowych potrzeb. Jest podstawowym narzędziem do wymiany towaru za towar lub usługę. Pieniądz powinien być sposobem na wycenę wartości pracy, pomysłu lub zaangażowania, ale nie powinien być celem sam w sobie. Pieniądz właściwie pojmowany jest narzędziem a nie sensem życia. Co więc powinno być naszym celem w dążeniu, do którego posługujemy się narzędziem nazywanym pieniądzem?
_______________________
Krzysztof

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O tym warto wiedzieć!